W bieżącym roku EURES obchodzi swoją 30 rocznicę istnienia i 20 – lecie swojej obecności w naszym kraju (Polska dołączyła do sieci EURES w 2004 r., z chwilą przystąpienia do UE). Jest to doskonała okazja do przypomnienia ogromnej roli i znaczenia sieci EURES w budowaniu pozytywnych i efektywnych relacji pomiędzy poszukującymi pracy, pracodawcami i instytucjami na rzecz swobodnego przepływu pracowników na europejskim rynku pracy. Na przestrzeni lat sieć EURES ewoluowała wraz ze zmieniającą się dynamiką europejskiego rynku pracy, dostosowując się do pojawiających się wyzwań i realiów, tj. postępującej cyfryzacji, rosnącej liczby pracowników przemieszczających się w Europie, kryzysu finansowego czy pandemii.
Przez cały okres swojej działalności EURES dążył i dąży, do zapewnienia, aby Europejczycy mogli korzystać z równych szans pomimo istnienia barier językowych, różnic kulturowych, wyzwań biurokratycznych czy różnic w przepisach prawa pracy w krajach UE, jednocześnie doradzając i wspierając w osobistych wyborach ścieżki rozwoju kariery zawodowej.
EURES, który rozpoczął działalność w 1994 r., na przestrzeni lat objął swoim zasięgiem 31 europejskie kraje (27 państw członkowskich UE, Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię) i zatrudnia obecnie ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników. Kilka tysięcy zarejestrowanych pracodawców zamieszcza obecnie ponad 4 mln ofert pracy, a ponad milion poszukujących zatrudnienia – z różnych krajów Europy – zamieściło na portalu EURES swoje CV.
W Polsce, będącej członkiem sieci EURES, za działania w tym obszarze odpowiada Krajowy Urząd Koordynacji EURES, którego funkcję pełni Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z kolei dostęp do usług sieci EURES zapewniają wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, wojewódzkie komendy Ochotniczych Hufców Pracy oraz podmioty akredytowane przez właściwego ministra ds. pracy. Skoordynowane działania sieci obejmują między innymi: wsparcie w poszukiwaniu pracy za granicą oraz wsparcie w poszukiwaniu pracowników z zagranicy z krajów UE/EFTA (w tym w Polsce), informowanie o warunkach życia i pracy w państwach UE/EFTA, zagwarantowanie dostępu do zagranicznych ofert pracy na Portalu EURES oraz krajowej strony internetowej EURES, pomoc w sporządzaniu oraz umożliwienie zamieszczenia CV w bazie EURES, prowadzenie rekrutacji do pracy za granicą i w Polsce, organizacja giełd, targów pracy, Europejskich Dni Pracy i innych wydarzeń w formule zarówno on-line, jak i stacjonarnej.
Trwająca kampania pod hasłem „30 lat EURES – Godna praca w całej Europie” w pełni oddaje charakter sieci Eures. Wspaniały jubileusz potwierdza odporność oraz skuteczność sieci, która nie tylko przetrwała próbę czasu, ale w dalszym ciągu rozwija swoją działalność i poszukuje nowych rozwiązań (szerzej o kampanii: https://eures.europa.eu/30-years-eures_en).