Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej

Zapraszamy na uroczyste obchody Dnia Tragedii Górnośląskiej w 80. rocznicę wydarzeń roku 1945. Rok 2025 uchwałą Sejmiku Śląskiego będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej.

Obchody 80. rocznicy wydarzeń 1945 roku rozpoczniemy Mszą Świętą w intencji Ślązaków represjonowanych w czasie tragicznych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej z terenu naszej Gminy oraz ich rodzin. Msza odbędzie się 25 stycznia br. – w sobotę o godz. 16.00. Następnie udamy się z zapalonymi zniczami, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Tworóg, przed pomnik PAMIĘCI ŚLĄZAKÓW OFIAR WOJEN, INTERNOWAŃ, WYWÓZEK I PRZEŚLADOWAŃ, aby złożyć kwiaty i znicze. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tworogu przygotowali na tę okoliczność specjalny spektakl, który odbędzie się przy Pomniku. Po oficjalnej części wszystkich uczestników zapraszamy na plac za Urzędem Gminy Tworóg, aby się ogrzać przy koksioku i gorącej zupie. Warunki będą surowe, ale w takiej okoliczności nie może być inaczej. Dla wszystkich uczestników wydarzenia posiłek będzie darmowy.

W 1945 roku po zakończeniu II Wojny Światowej na tereny Śląska wkroczyła Armia Czerwona. Tragedia tych wydarzeń nie ominęła terenu naszej Gminy. Grabieże, zniszczenia, gwałty, represje i morderstwa, to była codzienność tego czasu. Wiele osób wywieziono do pracy przymusowej na Syberii, skąd mało kto powrócił do swojego domu i rodziny. „Kwalifikacja” takich osób nie miała nic wspólnego z jakimkolwiek kluczem. Do pracy przymusowej zabierano zarówno osoby mające powiązanie z okupantem hitlerowskim, jak również działaczy podziemia hitlerowskiego, żołnierzy wojska polskiego, czy uczestników powstań śląskich. Tragedia człowieka i całych rodzin. Ból, przerażający strach i poczucie ogromnej niesprawiedliwości. Osoby na miejsca pracy transportowano tzw. „krowiokami”, czyli drewnianymi wagonami na bydło. W takich warunkach wiele osób nie przeżywało transportu. Ci, co przeżyli byli zmuszani do ciężkiej pracy w warunkach Syberii.

Zabierano przede wszystkim mężczyzn. Rodziny pozbawione głównego żywiciela, pozostawały w nędzy. Kobiety upokorzone gwałtami i represjami, zmagając się z przeżytą traumą, musiały przejąć na swoje barki prowadzenie domu, wychowywanie dzieci, pracę zarobkową itp. obowiązki.

Data opublikowania: 11:52, 17 stycznia 2025

Kategorie: Aktualności, Kultura