Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku, obchodzony jest 2 maja. Dlaczego akurat w tym dniu? Pierwszym powodem jest to, że w czasach PRL-u zaraz po Święcie Pracy, zdejmowano flagi biało-czerwone, aby nie były widoczne 3 maja, czyli w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie w dniu 2 maja 1945 roku, flagi biało-czerwonej na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

W obecnych czasach początek maja, zwany Długim Weekendem, najczęściej kojarzy się z wypoczynkiem w gronie rodziny lub czasem wolnym wykorzystywanym do nadrobienia zaległości w domu, czy przeprowadzenia drobnego remontu. Warto jednak zatrzymać się i zastanowić nad obecnym czasem i czasem minionym. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje, do których możemy dołączyć. Jednakże, starszemu pokoleniu pamiętającemu ten zryw z czasów PRL-u, początek maja nie zawsze kojarzy się pozytywnie. Może akcje, lepiej jak wynikną z samego serca, a nie są podyktowane przymusem, jak w czasach Polski komunistycznej, kiedy ubrane na biało-granatowo dzieci z wysoko uniesionymi czerwonymi makami zrobionymi z krepy, czy wymachującymi biało-czerwonymi chorągiewkami, zmuszone były do brania udziału w pochodzie pierwszomajowym. Słuchaliśmy wtedy długich przemówień władz i ich przedstawicieli w naszej lokalnej społeczności, a brak obecności niósł pewne konsekwencje.

Może warto zastanowić się, zatrzymać na chwilę, i samemu – od serca, zrobić coś aby wyrazić swój szacunek do barw narodowych? Zachęcamy do uczczenia tego dnia, tak jak podpowiada serce. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

2 maja – poza Dniem Flagi – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Data opublikowania: 10:48, 29 kwietnia 2021

Kategorie: Aktualności