logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

02.04.2021r.

Narodowy Spis Powszechny 2021 - Spisać musimy się wszyscy

W "normalnych czasach" to byłoby wydarzenie, o którym słyszelibyśmy bez przerwy od stycznia. W pandemicznym 2021 r. obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski spis powszechny rusza w cieniu trzeciej fali pandemii. A lepiej o nim nie zapomnieć, bo może być to kosztowne.

  • 1 kwietnia 2021 r. rusza Spis powszechny mieszkań i ludności

  • Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich osób zamieszkujących terytorium Polski, w tym cudzoziemców

  • Spisu musimy dokonać online. W przypadku, gdyby okazało się to niemożliwe, możemy poprosić o spis telefoniczny lub wizytę rachmistrza w mieszkaniu

  • Brak spisania się grozi grzywną nawet do 5 tys. zł


Spis powszechny mieszkań i ludności 2021, za który odpowiada Główny Urząd Statystyczny, rusza 1 marca i potrwa do końca czerwca. W tym czasie GUS musi zebrać informacje o wszystkich osobach zamieszkujących Polskę.

Kto podlega spisowi

Według ustawy obowiązkiem spisania objęte są: wszystkie osoby fizyczne "stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami", a także "niemające miejsca zamieszkania".

To oznacza, że spisać muszą się nie tyko obywatele Polski, ale i cudzoziemcy przebywający w czasie spisu na terytorium Polski. Obowiązkiem objęci są także Polacy, którzy wyemigrowali.

Ponadto spis obejmuje "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami". O naszych mieszkaniach będziemy informować sami. W przypadku niezamieszkanych lokali obowiązek spadnie na ich zarządców.

Jak się spisać?

Spis powszechny w 2021 r. po raz pierwszy w historii odbędzie się online. Tzw. samospis internetowy jest co do zasady formą obowiązkową narzuconą przez ustawę. Specjalny formularz pojawi się na stronie internetowej spis.gov.pl 1 kwietnia 2021 r.

Ze względu na fakt, że nie wszyscy mieszkańcy Polski mają dostęp do internetu, przewidziano kilka ułatwień. Po pierwsze urzędy statystyczne, urzędy wojewódzkie, urzędy gmin i podległe im jednostki mają obowiązek udostępnić pomieszczenia, w którym znajdą się komputery z dostępem do internetu, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł się spisać.

Po drugie w przypadku osób, dla których z różnych względów samodzielny spis online okaże się niemożliwy, przewidziano dwie alternatywne metody - spis telefoniczny lub wizytę rachmistrza w domu. By z nich skorzystać trzeba się jednak pospieszyć i zgłosić taką potrzebę najpóźniej 31 maja 2021 r. pod numerem telefonu infolinii spisowej 22 279 99 99.

Jak sprawdzić rachmistrza

Jeśli od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. do naszych drzwi zapuka rachmistrz, mamy obowiązek z nim porozmawiać. Ze względu na możliwość oszustw, udostępniono metody jego weryfikacji. Po pierwsze będzie musiał posługiwać się odpowiednią legitymacją, której wzór znajdzie się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jej cechą charakterystyczną będzie trójwymiarowy hologram.

Co istotne, nie musimy zatrzymywać się na tym etapie. Przed wpuszczeniem rachmistrza do mieszkania, będzie także możliwość telefonicznej weryfikacji, czy osoba, która podaje się za przedstawiciela służb statystycznych, faktycznie nim jest. Wystarczy zadzwonić pod infolinię spisową lub do Wojewódzkich Biur Spisowych w wojewódzkich Urzędach Statystycznych lub właściwego Gminnego Biura Spisowego.

Co nam grozi za niespisanie?

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy i niewywiązanie się z tego obowiązku podlega karze. W tym wypadku to grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł.