logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

13.10.2022r.

Zgnilec Amerykański Pszczół

Informujemy, że w dniu 4 października 2022 r. Wojewoda Śląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów gliwickiego i tarnogórskiego.

Więcej informacji...


Wyszczególnione w rozporządzeniu miejscowości

a)     w powiecie gliwickim, w gminie Wielowieś miejscowości : Borowiany, Radonia, Raduń, Wielowieś wraz z przysiółkami Czarnków, Jerzmanów, Kieleczka i Kotków; 

b)     w powiecie tarnogórskim cały obszar gminy Krupski Młyn, w gminie Tworóg miejscowości: Koty, Świniowice i Tworóg


W obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

a)     przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich , czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece;

b)     organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Co to jest za choroba?

Zgnilec amerykański to choroba bakteryjna atakującą pszczoły. Powoduje wymieranie larw w plastrach, które zamierają w zasklepionej komórce, a później gniją. Pszczoły usuwają martwe larwy z ula, ale przenoszą bakterie do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. Ule w szybkim tempie zostają zainfekowane przez ogniska bakterii, a następnie - w związku z przemieszczaniem się osobników - choroba atakuje całą populację pszczół na danym terenie.

Czy zgnilec zagraża ludziom?

Zgnilec amerykański jest chorobą, która nie zagraża ludziom. Jedyny jej wpływ, który może zostać zaobserwowany to słabsze zapylenie roślin a przez to mniejsze plony, a także mniejsze zbiory miodu. Wynika to z osłabienia rodzin pszczelich lub ich częściowego wyginięcia.