logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

09.03.2012r.

Badania mammograficzne z NFZ

W dniu 5 marca br. za Urzędem Gminy Tworóg stacjonował mammobus wykonujący badania mammograficzne dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Dla tych Pań, które nie zdążyły jeszcze wykonać badań mamy dobrą wiadomość - już 15 marca br. (czwartek) od godz. 9.00 w tym samym miejscu (za budynkiem Urzędu Gminy) będzie stacjonował następny mammobus.


CZYM JEST MAMMOGRAFIA?
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi (prześwietlenie), polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.

Mammografia jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są analizowane przez specjalistów - lekarzy radiologów.

Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym (przesiewowym) wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych, wykonywanych przez lekarza.
Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo skuteczne, ponieważ znacznie zwiększa szansę wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.

Nawet, jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać raka.

Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu.

CZYM JEST POPULACYJNY PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA PIERSI?

Populacja, do której skierowany jest program, to kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe lub o charakterze złośliwym.

Kobiety w wieku od 40 lat mogą skorzystać z badania płatnego, przy czym w tym przypadku konieczne jest skierowanie od lekarza.