logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

29.01.2013r.

Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej

Uczestnicy uroczystej sesji rady gminy :  władze Gminy Tworóg oraz zaproszeni goście, złożyli wieniec, kwiaty i znicze pod pomnikiem Pamięci Ślązaków Ofiar Wojen, Internowań, Wywózek i Prześladowań. Hołd poległym oddał miedzy innymi biorący udział w uroczystości Członek Zarządu Województwa Śląskiego dr Jerzy Gorzelik.
„Jako Ślązacy mamy obowiązek aby o tamtych tragicznych wydarzeniach głośno mówić i nigdy nie zapomnieć.” – mówił w Gimnazjum w Brynku, Wójt Gminy Tworóg Eugeniusz Gwóźdź, zapowiadając prelekcję Jerzego Gorzelika.


Tak obchodzono u nas Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej, ustanowiony dwa lata temu przez sejmik województwa śląskiego. Poświęcony w czerwcu 2010 roku pomnik przed urzędem gminy, stał się miejscem pamięci, refleksji i czci.
Przeczytaj także na  www.tarnowskiegóry.naszemiasto.pl
Nie tylko u nas pamięta się o ofiarach zdarzeń, które miały miejsce na Śląsku po 1945 roku. "W Parku Chopina w Gliwicach upamiętniono ofiary II wojny światowej - Górnoślązaków wywiezionych do Rosji w 1945 r i wszystkie inne ofiary tej tragedii - ich rodziny, zgwałcone kobiety, zamordowanych Ślązaków. Deportacje Ślązaków na Wschód, które masowo odbywały się w 1945 roku, przestały być biała plamą historii” napisano w Dzienniku Zachodnim (źródło www.gliwice.naszemiasto.pl). W sobotę dnia 26 stycznia przez Katowice, Chorzów i Świętochłowice przeszedł piąty Marsz na Zgodę - do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach – Zgodzie (będącego w świadomości mieszkańców regionu, symbolem tamtych wydarzeń).