logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

25.01.2011r.

V Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W dniach 23-29 stycznia 2011 roku trwa V Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (zainicjowany przez organizację ECCA - European Cervical Canser Association, w ramach kampanii „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy" organizowanej przez Śląski Wojewódzki Ośrodek Koordynujący. Tegoroczne motto : Rakowi szyjki macicy można zapobiec stosując odpowiednią profilaktykę – przede wszystkim poprzez regularne wykonywanie wymazów cytologicznych!


Przypominamy i zachęcamy wszystkie Panie w wieku 25-59 lat do wykonania cytologii w ramach dofinansowania przez NFZ. Badanie jest bezpłatne i przysługuje każdej Polce w podanym wyżej przedziale wiekowym co trzy lata. Lista śląskich przychodni wykonujących badania w ramach umów z NFZ do pobrania pod adresem www.rakszyjki.org.
Przypominamy również Paniom w wieku 25-59 lat o możliwości wykonania darmowego badania – mammografii, wykrywającego wczesne stadium raka piersi. Badanie przysługuje co dwa lata. Badanie takie można wykonać w dowolnej przychodni z listy przychodni, które podpisały odpowiednią umowę z NFZ – listę można pobrać na stronie www.raksutka.org. Badanie takie można również wykonać w mammobusie.
W naszej Gminie pod Urzędem w zeszłym roku mammobus stacjonował dwa razy. W marcu przebadało się 222 kobiet. Natomiast w październiku 30. Z otrzymanych statystyk wynika, że jeszcze około 500 Pań nie skorzystało z tych badań. W tym roku również planuje się sprowadzenie mammobusu w miesiącu kwietniu. Zachęcamy Panie do skorzystania. Informacje o zapisach zostaną przekazane w późniejszym terminie.
Pamiętaj : RAK WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY !
DAJ SOBIE SZANSĘ !