logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

23.05.2011r.

Spis Powszechny - co w sytuacji kiedy nie przyjdzie do nas rachmistrz?

Trwają prace związane z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011. Wielu z nas czeka na wizytę rachmistrza. Co jednak w przypadku kiedy rachmistrz do nas nie przyjdzie ani nie zadzwoni do nas ankieter statystyczny?


Od dnia 1 kwietnia możemy dokonywać samospisu, poprzez zalogowanie się do systemu i po uwierzytelnieniu swojej osoby, wypełnienie formularza spisowego. Jeżeli nie uda nam się samospisać, nie musimy tego nikomu zgłaszać. Czekajmy spokojnie, aż zadzwoni do nas ankieter statystyczny. Zamiast ankietera może przyjść do nas rachmistrz spisowy i tej osobie zgodnie z ustawą o spisie musimy odpowiedzieć na pytania spisowe. Odpowiadając na pytania rachmistrza spełniamy obowiązek spisowy. Może się zdarzyć, że nikt do nas nie zadzwoni, ani nie przyjdzie żaden rachmistrz. Oznaczać to będzie, że wszystkie informacje o nas są już wpisane do formularza spisowego i zebrane zostały z rejestrów państwowych. Możemy je obejrzeć logując się w Internecie tak, jak przy samospisie. W takim wypadku również nie musimy zgłaszać się do żadnego urzędu i sprawdzać, czy zostaliśmy spisani.
Tak więc obowiązkiem statystyki jest dopilnować, aby każdy z nas został policzony w spisie. Naszym obowiązkiem jest poddać się spisaniu tylko jeśli przyjdzie do nas rachmistrz.

Więcej informacji znajdziesz tutaj