logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

06.12.2019r.

Festiwal Przedsiębiorczości - podsumowanie

W dniu 19 listopada w Karczmie „Koszwice” odbyła się Konferencja pn. „Festiwal Przedsiębiorczości” zorganizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” 
Najważniejszym założeniem wydarzenia było przedstawienie tzw. „Dobrych praktyk LSR” czyli prezentacja przedsiębiorców - beneficjentów środków z Unii Europejskiej uzyskanych za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Każdy z przedsiębiorców przedstawił czym zajmuje się jego firma, opowiedział o planach na przyszłość związanych z rozwojem firmy a także podzielił się doświadczeniami oraz wskazówkami dla osób zainteresowanych wsparciem w formie dofinansowania na założenie nowej firmy lub rozwój już istniejącej. 


Podczas „Festiwalu Przedsiębiorczości” zaprezentowali się: 
1. Karczma „Koszwice” 
2. Twojereklamy.pl 
3. Fun-up- events factory 
4. olaszczygiel.pl 
5. Szkoła Językowo-Twórcza „Wena” Anna Adamczyk 
6. „Idzie to zrobić” Marta Pilarska 
7. Ranczo Proboszczowice Gospodarstwo Agroturystyczne Krystian Kiełbasa 
8. FHU „Bryt” Natalia Napieralska 
9. FHU „BIT” Michał Napieralski 
10. „Zoriabresk” Janusz Kosmała 
11. SKM 3D PRINTING Michał Świerzy 
Gościnnie zaprezentowała się firma BMC Nieruchomości.


Konferencja rozpoczęła się od prezentacji przygotowanej przez Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Prezes Stowarzyszenia - Piotr Leksy przywitał wszystkich uczestników wydarzenia oraz przedstawił program Konferencji. Następnie zaprezentowano realizację celów Lokalnej Strategii Rozwoju w okresie programowania PROW 2014-2020 oraz plany Stowarzyszenia na rok 2020. Szczegółowo został przedstawiony rozwój przedsiębiorczości na obszarze działania Lokalnej Strategii Rozwoju poprzez pokazanie podziału budżetu, statystyk dotyczących liczby wniosków czy też branż w jakich zakładają firmy beneficjenci LGD. Piotr Leksy podkreślił również jak ważną funkcję w całym procesie pełni Biuro LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Szczegółowo opisał ile czasu pracownicy biura poświęcili na doradztwo dla beneficjentów oraz organizację spotkań informacyjno-szkoleniowych.

Następnym punktem konferencji było wystąpienie eksperta Pani Alicji Turyła- zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, która zaprezentowała jakimi środkami dysponują Powiatowe Urzędy Pracy jeśli chodzi o rozwój przedsiębiorczości. Przedstawiła m.in. wyniki badań efektywności wykorzystania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej przyznawanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach oraz kto i na co może przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Kulminacyjnym a zarazem najważniejszym punktem Konferencji była prezentacja „Dobrych praktyk LSR” czyli przedsiębiorców-beneficjentów środków unijnych pozyskanych za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Prezentację rozpoczął jeden z właścicieli i szef kuchni Karczmy „Koszwice”- Mateusz Wrzyciel, który opowiedział jak dzięki pozyskanym środkom udało się wyremontować salę bankietową. Efekty modernizacji, które mogli podziwiać wszyscy uczestnicy wydarzenia przełożyły się na wzrost liczby organizacji imprez okolicznościowych a także wielu imprez firmowych, eventów i wydarzeń kulturalnych. Właścicielka szkoły językowo-twórczej „Wena” Anna Adamczyk przeprowadziła, krótką lekcję języka angielskiego pokazującą metodę nauczania języka w jej szkole. Krótka, ale efektywna forma zrobiła na wszystkich zebranych duże wrażenie. Janusz Kosmała- kowal, właściciel firmy „Zoriabresk” opowiedział jak wieloletnia pasja przerodziła się w pomysł na biznes. Dzisiaj z sukcesem realizuje kolejne projekty, organizuje pokazy w Kuźni a także dba o ciągły rozwój swojej firmy. Michał Świerzy- właściciel „SKM 3D Printing” zaprezentował realizacje wydruków 3D oraz opowiedział jak wygląda jego praca. Aktualnie jego firma realizuje zamówienie wydruków uszczelek do jednego ze starszych modeli Saab’a. Firmy „Fun-up” i „Twojereklamy.pl” zachęcały do współpracy wszystkich zainteresowanych kompleksową obsługą reklamową oraz organizacją eventów. Firmy realizują zamówienia na terenie całej Polski, mogą się pochwalić zrealizowanymi projektami dla dużych firm. Firma z branży fotograficznej czyli „olaszczygiel.pl” zaprezentowała portfolia różnych sesji zdjęciowych. Największe zainteresowanie wzbudziła oferta sesji w pudle, z której mogą skorzystać wszyscy: dzieci, całe rodziny, grupy przedszkolne, a także firmy. Marta Pilarska- właścicielka firmy „Idzie to zrobić” opowiedziała jak jej zamiłowanie do malowania przerodziło się w pomysł na biznes, a dzięki dofinansowaniu mogła zrealizować te plany. Firma zaprezentowała dotychczas zrealizowane projekty graficzne oraz reklamowe. Na stanowisku Gospodarstwa Agroturystycznego „Ranczo Proboszczowice” mogliśmy skorzystać z degustacji produktów regionalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Ciasteczka domowe z Rancza” oraz „Nalewka z czornyj porzeczki”, która otrzymała w 2018 r. certyfikat „Marki Lokalnej”. „BIT”- wypożyczalnia narzędzi budowlanych i ogrodniczych zaprezentowała na swoim stanowisku promocyjnym jaki sprzęt można wypożyczyć. Największym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników wydarzenia był na pewno jacht, który zacumował na parkingu Karczmy „Koszwice”. Firma „Bryt” świadcząca usługi czarterowania jachtu zaprezentowała „Panią Jeziora” na maszcie której powiewała flaga Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Gościnnie zaprezentowała się firma „BMC Nieruchomości”.

Po prezentacji przedsiębiorstw rozpoczęła się sesja networkingu, podczas której przedsiębiorcy mogli wymieniać się doświadczeniami, porozmawiać o współpracy, a osoby zainteresowane dotacjami mogły zasięgnąć cennych informacji od pracowników Biura LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli spróbować specjałów Karczmy „Koszwice” w postaci specjalnie przygotowanego na te okazję bufetu fingerfood oraz zupy gulaszowej lub flaczków.