logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

15.09.2020r.

Mobilne biuro czystego powietrza

Wójt Gminy Tworóg informuje, iż dnia 25 września 2020 roku o godz. 9.00 do 12.30 przy siedzibie Urzędu Gminy Tworóg będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie w MOBILNYM BIURZE Programu „Czyste Powietrze”.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do składania wniosków w ramach Programu „Czyste Powietrze” w Mobilnym Biurze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach


Eksperci z WFOŚiGW w Katowicach udzielać będą Państwu wszelkich informacji dotyczących Programu „Czyste Powietrze” oraz przyjmować wnioski o dofinansowanie.


W celu złożenia wniosku konieczna jest:


- obecność wszystkich współwłaścicieli nieruchomości objętej dofinansowaniem,

- obecność współmałżonka Wnioskodawcy (jeśli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim oraz pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej),

- dostarczenie numeru księgi wieczystej nieruchomości w formacie AA0A/00000000/0 (gdzie A to litera, a 0 to cyfra),

- dostarczenie numeru działki (zgodnie z danymi ewidencji gruntów i budynków),

- dostarczenie dokumentów potwierdzających dochód uzyskany w 2019 roku,

- dostarczenie numeru rachunku bankowego,

- znajomość powierzchni użytkowej budynku oraz rok oddania budynku do użytkowania.

W przypadku wystąpienia opadów deszczu wnioski będą przyjmowane w sali sesyjnej Urzędu Gminy Tworóg.


 

Mobilne biuro czystego powietrza ruszyło w trasę

 

W lipcu wystartowało Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będą odpowiadać na pytania dotyczące termomodernizacji czy wymiany tzw. kopciuchów oraz co najważniejsze pomogą wypełnić wnioski o dotacje.

- Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznaczył minister Michał Kurtyka.

Pierwszą gminą w województwie śląskim, gdzie dotarło Mobilne Biuro WFOŚiGW w Katowicach była Pszczyna. Nasi eksperci chcą dojechać do jak największej liczby osób i pomóc im w wyplenianiu wniosków o dotacje na wymianę tzw. kopciuchów oraz termomodernizację domu.

- Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Mobilne Biura to inicjatywa Ministra Klimatu, Michała Kurtyki, którą realizują dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - w Katowicach oraz Krakowie.

Pilotażowy projekt trwał do końca sierpnia br. 4800 przejechanych kilometrów, 2100 konsultacji i ponad 200 złożonych wniosków o dofinansowanie – to efekt wakacyjnej podróży Mobilnego Biura programu Czyste Powietrze. Bus dojechał łącznie do 58 gmin województwa śląskiego. Ze względu na ogromne zainteresowanie Zarząd Funduszu zdecydował o przedłużeniu projektu jeszcze o miesiąc, czyli do końca września.

- Mimo, że w pierwotnej wersji działalność Mobilnego Biura planowana była na dwa wakacyjne miesiące, postanowiliśmy nie zwalniać jeszcze tempa i zdecydowaliśmy o przedłużeniu wyjazdów o miesiąc, do końca września. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, a nie wszystkie gminy zdążyliśmy odwiedzić – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Spotkania odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, tak, by były bezpieczne dla mieszkańców.