logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Aktualności

02.03.2021r.

Mieszkanka Gminy Tworóg kapitanem zwycięskiej drużyny

Kadet Estera Bielecka, uczennica Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół Techniczno Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach wraz ze swoją drużyną, zwyciężyła w Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”. 
Drużyna była bezkonkurencyjna. 
Jestem z Was dumny – powiedział Minister Obrony Narodowej na ceremonii wręczenia nagród.
Gratulujemy sukcesu!
 


W piątek, 26 lutego br. w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie doszło
do rozstrzygnięcia Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”. Reprezentacja kadetów Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół Techniczno Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach w składzie:

kdt Estera BIELECKA – kapitan drużyny

kdt Szymon MENDEL

kdt Cezary KOWALCZYK

odniosła ogromy sukces, zwyciężając w pierwszej historycznej edycji turnieju.

W bardzo emocjonującym półfinale, zakończonym remisem, uczniowie pokonali po dogrywce kadetów ze szkoły w Stargardzie, wykazując się ponadprzeciętną wiedzą, ale też znakomitym refleksem i awansowali do finałowej rozgrywki,  gdzie ich przeciwnikami byli kadeci z Nowego Sącza. Finał, stojący na nieprawdopodobnie wysokim poziomie, w którym drużyny odpowiadały na 14 pytań zakończył się zwycięstwem naszych kadetów 13-12.

Dyrektor szkoły Pani mgr Małgorzata GRZESIAKOWSKA nie kryła wzruszeń podczas finałowej rozgrywki transmitowanej na żywo na stronie Biura Do Spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej oraz na portalu Youtube.

Po drodze do finału kadeci pokonali ponad 300 uczestników w eliminacjach odbywających się w systemie e-learningowym.

Po zakończeniu finału podczas ceremonii wręczenia nagród,  uczniowie z rąk Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, odebrali medale, puchary i nagrody rzeczowe. – Serdecznie gratuluję Wam oraz Waszym nauczycielom i wychowawcom, bo to przecież rezultat wspólnej pracy. Wykazaliście się wiedzą na temat wojska,
a to już dobry krok w kierunku służby wojskowej Życzę dalszych sukcesów jeśli chodzi o starania związane z waszą przyszłością naukową. Bardzo serdecznie wam gratuluję i dziękuję za uczestniczenie w tym konkursie– mówił szef MON-u.

Gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, podkreślił, że konkurs pokazał niezwykłą determinację uczniów. – Nie był łatwy, a wiele pytań dotyczyło naprawdę bardzo szczegółowych zagadnień z zakresu wojska, bezpieczeństwa i obronności. Wiedza uczniów i ich merytoryczne przygotowanie pokazały jednak, że jeśli chodzi o teorię, ci młodzi ludzie w niczym nie ustępują żołnierzom. Byli znakomici – chwalił generał.

Sukces nie byłby możliwy bez właściwego przygotowania, nad którymi czuwał opiekun kadetów w klasach wojskowych mjr mgr inż. Zbigniew KOWALSKI. To właśnie ten oficer 5.pułku chemicznego przygotował uczestników turnieju i jest współtwórcą sukcesu swoich podopiecznych.

Kadeci rzemiosło wojskowe wykuwają podczas zajęć w patronackiej Jednostce Wojskowej 5.Tarnogórskim Pułku Chemicznym im. gen. broni Leona Berbeckiego, realizującym program MON adresowany do klas wojskowych.

MON we współpracy z organem prowadzącym Starostwem Tarnogórskim wyposaża w sprzęt  i umundurowanie kadetów. Absolwenci programu mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe i z powodzeniem studiują w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Mogą też liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem
i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej.