logo BIP UG Tworóg Logo UE
Zmień język: PL DE CZ EN

Informacje / ogłoszenia

20.09.2023r.

Polowanie koła łowieckiego


05.09.2023r.

Zgnilec amerykański atakuje pszczoły

Rozporządzenie Wojewody Śląskiego z 30 sierpnia 2023 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów gliwickiego i tarnogórskiego

Co to za choroba?
Zgnilec amerykański pszczół (zgnilec złośliwy) jest chorobą wywoływaną przez bakterię Paenibacillus larvae i występuje u pszczoły miodnej Apis mellifera oraz u innych gatunków pszczół z rodzaju Apis spp. na całym świecie. Choroba atakuje larwy pszczół- tzw. czerw. Ww. bakteria wytwarza przetrwalniki, które są bardzo odporne zarówno na niskie jak i wysokie temperatury oraz na działanie wielu środków dezynfekujących. Zakażenie następuje drogą pokarmową – podczas karmienia larw przez robotnice. Zainfekowany czerw zwykle umiera, ale przetrwalniki w zasklepionych komórkach mogą przetrwać przez wiele lat.
Choroba pojawia się w ulach szczególnie w okresie późnego lata ze względu na bardzo wysokie temperatury, które sprzyjają rozwojowi bakterii.
Chorobę rozpoznaje się po bardzo charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, który wydobywa się z zakażonego ula oraz poprzez badanie czerwiu.

Czy zgnilec zagraża ludziom?
Zgnilec amerykański jest chorobą, która nie zagraża ludziom. Jedyny jej wpływ, który może zostać zaobserwowany to słabsze zapylenie roślin a przez to mniejsze plony, a także mniejsze zbiory miodu. Wynika to z osłabienia rodzin pszczelich lub ich częściowego wyginięcia.05.09.2023r.

Program Moja Woda

Program „Moja Woda”: Program ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. W tym celu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje dofinansowania na przedsięwzięcia z tym związane, w tym na przykład na budowę zbiorników na deszczówkę.

Więcej informacji


05.09.2023r.

Realizacja działań szkoleniowo-informacyjnych dot. ASF

W związku z podjętą przez MRiRW uchwałą nr 1/2019 w dnia 12 marca 2019 r. oraz zapisami Rekomendacji Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń zawartymi w pkt 26 „Zintensyfikowanie akcji informacyjno-edukacyjnej wśród rolników…” Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje działania szkoleniowo-informacyjne dot. ASF.    
https://www.gov.pl/attachment/acfd9e8e-5bc2-4fa0-b20f-a1767a8df36f
https://www.gov.pl/attachment/79dcd790-2906-4e28-b4a2-c7c74b64db3e

05.04.2023r.

MPZP Tworóg

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu wokół cmentarza w Tworogu.

Szczegóły >> BIP

28.03.2023r.

MPZP Tworóg

Ogłoszenie Wójta Gminy Tworóg o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu wokół cmentarza w Tworogu.

Szczegóły >> BIP